Gavagai.pl ma budzić. Ma inspirować. Właściwe słowo we właściwej chwili może zmienić świat 一
umysłemrękami gotowego na te słowa człowieka.
Logo Gavagai - wszechświat naszych myśli

Mapa Gavagai.pl

Oprócz zbioru sentencji i cytatów, głównną atrakcją portalu jest 41 tematów, które ustawią cię na właściwej drodze do zrozumienia najważniejszych aspektów życia i świata. Wylosuj jeden z nich tutaj. Drugi filar Gavagai.pl to zbiór ponad dwudziestu tysięcy sentencji. Wylosuj ich pakiet tutaj.

Chiny i język chiński BLOG

Wszechświat - wprowadzenie

Gwiazdy i astronomia Znajdziesz tu filmy i powieści i teksty o gwiazdach i astronomii
Przyczyna i skutek Znajdziesz tu opis tego, czym jest determinizm, przewidywanie przyszłości i postrzeganie związków przyczynowo-skutkowych.
Nauka i metoda naukowa Znajdziesz tu wyjaśnienia, czym jest nauka i myślenie naukowe. Poznasz fundamenty mentalności człowieka nauki oraz sposób, w jaki możesz przekształcić swój własny sposób myślenia.
Fizyka i fizyka kwantowa Znajdziesz tu znajdziesz tu skrótowe omówienie teorii kwantowej i jej zastosowań

Polecani twórcy:

Słowa

Opowieści Znajdziesz tu opowieści i opowiastki o pięknie ludzkiego umysłu
Piękne myśli i sentencje Znajdziesz tu motta, sentencje i aforyzmy, które wyróżniają się swoim pięknem lub głębią spojrzenia
Powieści Znajdziesz tu powieści, które mają potencjał, aby stać się kamieniami milowymi twoich poszukiwań i rozwoju.
Droga Twojego Rozwoju Znajdziesz tu najważniejsze wskazówki co do tego, jak podejmować najważniejsze decyzje w życiu
Drogowskazy Znajdziesz tu zbiór maksym, które poprowadzą cię przez najtrudniejsze chwile zwątpienia
Retoryka Znajdziesz tu moje notatki z wykładów z retoryki profesora Jerzego Bralczyka.
Nowy Testament Znajdziesz tu najpiękniejsze i najgłębsze nauki, jakie odnalazłem w Starym i Nowym Testamencie
Człowiek i człowieczeństwo Znajdziesz tu słowa, dzięki którym poczujesz, że należysz do rasy ludzi dumnych i umiejących walczyć z przeciwnościami
Stowarzyszenie umarłych poetów Znajdziesz tu wiersze, których fragmenty pojawiły się w filmie Stowarzyszenie Umarłych Poetów
Śmierć Znajdziesz tu wiersze, które sprawią, że zamyślisz się głęboko.
Wiersze Znajdziesz tu najpiękniejsze i najgłębsze wiersze, które poprowadzą cię przez życie

Polecani twórcy:

Homeostaty

Biologia Znajdziesz tu opis tego, jak nasza biologia wpływa na to, czym jesteśmy
Ekonomia Znajdziesz tu opis tego, jak ekonomia wpływa na nasze codzienne życie i na procesy będące częścią cywilizacji

Polecani twórcy:

Filozofia - galeria filozofów

Koło wiedeńskie Znajdziesz tu opis dokonań bodaj najsłynniejszej grupy filozofów, którzy badali język, rzeczywistość i ich wzajemną relację.
Galeria filozofii analitycznej Znajdziesz tu galerię najważniejszych filozofów zajmujących się wzajemnym stosunkiem myśli, języka i rzeczywistości

Polecani twórcy:

Społeczeństwo

Psychologia Znajdziesz tu najciekawsze eksperymenty psychoogiczne, które pozwolą ci lepiej zrozumieć to, dlaczego i jak zachowują się ludzie
Propaganda Znajdziesz tu instrukcje, które pomogą ci zrozumieć i uodpornić się na rozmaite wpływy osób trzecich, a zwłaszcza podmiotów politycznych
Władza nad obywatelami Znajdziesz tu opis tego, jak ludzie jako jednostki konfrontują się z władzą polityczną
Wojny i konflikty Znajdziesz tu opisy prawideł przebiegu wojen i konfliktów, wraz z garścią pożytecznych porad i spostrzeżeń.
Manipulacje Znajdziesz tu garść spostrzeżeń i porad dotyczących technik skrytego wpływania na innych.
Nasze umysły Znajdziesz tu inspirujące spostrzeżenia o tym, co ogranicza twoje inspiracje, plany i działania. Wolność wyboru i działania jest często iluzoryczna.
Wgląd Znajdziesz tu maksymy i spostrzeżenia, które pozwolą ci poprawić twoją zdolność rozumienia i kształtowania świata wokół ciebie.
Historia Znajdziesz tu ciekawe wycinki historii powszechnej, które pomogą ci w rozumieniu świata dookoła, a zwłaszcza polityki.
Fakty Znajdziesz tu garść definicji i spostrzeżeń, które pozwolą ci rozpoznać to w twoich poglądach, co przeszkadza ci w rozumieniu świata.
Definicje Znajdziesz tu wyjaśnienia, dlaczego prawidłowe nazwanie rzeczy i zdarzeń jest kluczem do zachowania trzeźwego osądu. Myśli i słowa kołaczą się w więzieniu języka.
Nowomowa i dwójmyślenie Znajdziesz tu fragmenty z książki 1984 i podobnych, które pomogą ci zrozumieć to, jak bardzo ważny jest język w poznawaniu rzeczywistości

Polecani twórcy:

Cywilizacja

Języki i kultura Znajdziesz tu opis języków naturalnych i sztucznych, rozumianych jako zestawy narzędzi koncepcyjnych potrzebnych do nauki tego, jak oddziaływać na świat
Budowanie imperiów Znajdziesz tu przemyślenia i opisy tego, jak rozumieć geopolitykę, historię i procesy rządzące istnieniem państw i imperiów.
Przekształcanie środowiska Znajdziesz tu przykłady tego, jak człowiek i jego cywilizacja rozmawia z naturą: jak obie strony wzajemnie na siebie wpływają.
Ewolucja człowieka Znajdziesz tu informacje i ciekawostki o tym, jak nasze biologiczne dziedzictwo wpływa na nas: naszą percepcję, zdolność pojmowania świata i oddziaływania na jego elementy.

Polecani twórcy:

Zobacz wszystkie na_temat Losuj

Tematy

Kryterium sortowania: domyślne

Books can be dangerous. The best ones should be labeled „This could change your life.”
„Niektórzy sądzą, że zawartość książek jest zupełnie bezwartościowa. Uważają, że sami wymyślają świat. A ponieważ nie korzystają z wiedzy zawartej w książkach, niestety popełniają błędy popełniane przez swoich przodków. W ten sposób tracą mnóstwo czasu i pieniędzy. Nie wpadnij też w inną pułapkę: nie wierz ślepo w treść książek i nie pozwól aby ci, którzy szli przed tobą, myśleli za ciebie. Autorzy tych książek, w większości wartościowi ludzi, podróżowali wiele lat i wiele widzieli. Książka jest zawsze w pewnym sensie opowieścią z tej podróży. Lecz podróż, którą ty podejmujesz, nie jest taka sama jak ich podróże. Zachowaj tylko to, co przetrwało upływ czasu. Co do reszty, korzystaj z najcenniejszej części swojego majątku: własnej głowy.”

„O kiepskich książkach SF: Zapewne doszło do nieporozumienia. Autorzy niby-naukowych bajek dostarczają publiczności tego, czego ona pragnie: truizmów, obiegowych prawd, stereotypów, dostatecznie przebranych, udziwacznionych, aby odbiorca mógł jednocześnie pogrążyć się w bezpiecznym zdziwieniu i pozostać nie wytrąconym ze swojej życiowej filozofii. Jeśli istnieje w kulturze postęp, to pojęciowy przede wszystkim, a tego literatura, zwłaszcza fantastyczna, nie tyka.”

– Stanisław Lem Twórczość  sentencje

„Każda książka, jak głos podany przez radio, dociera tylko do tych, którzy mają tę samą długość fali.”

„Every book, as voice trasmitted by a radio, reaches only those, who are tuned to the same frequency.”

– Jan Parandowskisentencje

Sugeruję, że jedyne książki, które mają na nas jakiś wpływ to te, na które jesteśmy gotowi, a które idą nieco dalej drogą, którąśmy sami dla nas obrali.

„I suggest that the only books that influence us are those for which we are ready, and which have gone a little farther down our particular path than we have yet gone ourselves.”

– E. M. Forstersentencje
Dodaj g-cytat
Sztuka wojny, 36 forteli, Sun Tzu, historia Chin, kultura chińska, piękne opowieści, pięken sentencje, najlepsze tłumaczenie Sztuka wojny (The Art of War)